Motivul principal al protestului este generat de nivelul scăzut de salarizare al funcționarilor.
„Ținând cont de dispozițiile Constituției României care consfințesc, din punctul de vedere al importanței, ierarhia instituțiilor statului în sistemul politico-juridic al ordinii de drept – Parlamentul fiind primul din această ierarhie și luând în considerare funcțiile cu caracter propriu Parlamentului, legiferarea, controlul parlamentar și relațiile externe parlamentare care nu pot fi realizate decât intrinsec, de către întregul aparat parlamentar – deputați, senatori, funcționari publici parlamentari, funcționarii publici parlamentari din Camera Deputaților și Senat se află în grevă japoneză, pe tot parcursul derulării procedurilor de învestire a unui nou Guvern, ca formă de protest față de nivelul salarial incorect în raport cu importanța Parlamentului în statul de drept și în raport cu atribuțiile, responsabilitatea, răspunderea și incompatibilitățile stabilite prin lege, aplicabile funcționarului public parlamentar”, potrivit unui comunicat de presă al Sindicatului Funcționarilor Publici din Parlament, notează Agepres.
Grevă japoneză în Parlament: Un statut umilitor
Sindicaliștii susțin că că dispozițiile și ierarhia cuprinse în proiectul Legii salarizării unitare păstrează același statut ‘umilitor’ pentru funcția publică parlamentară.
Proteste împotriva Legii Salarizării
Nu este însă primul protest al funcționarilor publici din Parlamentul României. În mai 2026, Sindicatul funcționarilor publici parlamentari din Camera Deputaților, organizație afiliată la Blocul Național Sindical (BNS),a strâns de semnături în vederea declanșării grevei generale.
Decizia a fost luată după ce toate structurile sindicale din Senatul României au declanșat un protest public dur împotriva noii legi a salarizării unice propuse de Guvern.
„Considerăm inacceptabil ca personalul de specialitate al instituţiei fundamentale a democραţiei constituţionale să fie plasat într-o zonă inferioară de salarizare, fără raportare reală la complexitatea activităţii, responsabilitatea profesională, ritmul de lucru şi rolul constituţional al Parlamentului. Nu solicităm privilegii, ci doar respect instituțional și o salarizare corectă.”, notau sindicaliștii din Senat, în momentul în care au inițiat acțiunea de protest.